Sál deposita

Místo, kam se pravděpodobně jen tak nepodíváte... Zde jsou uloženy auta, která právě přijela z přístavu, nebo která čekají na obnovu, renovaci. V suchém prostředí depozita čekají na svoje znovuobjevení. Věříme, že každý rok, každá sezona přinese nové automobily a střídání stráží mezi expozicí a depozitem probíhá právě zde. Depozitum je náš tajný kabinet plný překvapení.  

Aktuálně zde máme uložené vozy jako Ford Edsel 1959, Buick Riviera 1968, Pontiac Streamliner 1949, Mercury Cougar z let 1967 a 1978, 2 x Rolls Royce, 2 x Jaguar E type, Imperial Chrysler z roku 1955, Oldsmobily Delta a typ 88 z roku 1956 a 59. Ale také Tatřičku a nebo Velorex. Ze starších máme 4 Frankliny, Studebakery, Lincolny, Dodge, Nasche a nebo Willys Knight se šoupátkovým motorem.. 

Vybrali jsme z depozita

Oldsmobile Super 88

Oldsmobile Delta z roku 1956. V tomto roce se krom tohoto auta narodil například Mel Gibson, Ingemar Stenmark anebo Tom Hanks. Delta je stejnojmenné označení vývojové řady balistických raket, které NASA využívala pro svůj kosmický program. Téma letů do vesmíru bylo velmi módní, a proto automobilky neváhaly trendově pojmenovávat své vozy. Delta z roku 1956 je fabrickým označením Oldsmobile 88, s motorem 5,3 litrů o výkonu 230 koní. Výkon ve své době vysoce převažoval nad standardy a proto se v mnoha materiálech tento vůz jako první na světě spojuje s pojmenováním „muscle car“.

V červenci roku 1962, tedy v roce tzv Karibské krize proběhl přesun sovětských raket typu Sandal a Skean na území Kuby. Americká rozvědka selhala, jelikož se to prezident Kennedy dozvěděl až o téměř měsíc později. Přestože prezident Chruščov popíral informace o přesunu vojenského materiálu, na leteckých snímcích byl patrný postup vyzbrojování Kuby ze strany Sovětů. V tomto automobilu, v této době, cestoval polský občan s americkým vízem, který pracoval na velvyslanectví ve Varšavě. Měl namířeno do Vídně a přes Československo tranzitoval.  Tento pán pracoval pro CIA a na palubě vozu převážel mikrofilmy, na kterých byly zachyceny pozice raketových základen v oblasti kolem San Cristobalu, což je sto kilometrů od Havany. Celkový počet snímků, pořízených pilotem majorem Richardem Heyserem v letounu U2 byl 928. Ve svitcích, které byly ukryty v levém horním rohu stropnice jich bylo 115. Zatím neznáme jméno řidiče, nicméně s jistotou víme, že překročil hranice Československa, ale na hraničním přechodu Dolní Dvořiště byl odstaven celní službou k detailní prohlídce. Věděli, co hledají a šli najisto. Pinzetami vytáhli svitky mikrofilmů a na místě automobil propadl státu, což je zaneseno i do velkého technického průkazu. Řidič – agent si šel „sednout“ a byl později vyměněn za jiného agenta, což nebylo v té době nijak neobvyklé. Delta nakonec do Vídně dojela, ale již ve vlastnictví státu a byla přidělena ochrance velvyslance Dr. Karla Petrželky. Ještě před revolucí byla zakoupena sběratelem v Blansku, pak prodána do Mladé Boleslavi a dnes je u nás…

Obrázek

1956
Rok výroby

Obrázek

5,3l
Objem motoru

Obrázek

14 250
Vyrobených kusů

"Olda" v celé své kráse